“Umjesto da se unaprijed brinemo, bolje je da unaprijed razmišljamo i planiramo.”
Winston Churchill
S obzirom da je nova školska godina na pomolu, nije naodmet početi s pripremama koje bi mogle pridonijeti što boljem školskom uspjehu. Jedan od omiljenih načina planiranja i organizacije zadataka je izrada tzv. bullet journal-a, kreativnog i šarenog podsjetnika na sve važne školske zadatke, testove, ispitivanja, treninge, kućanske obveze i sl. No, to nije puki podsjetnik samo na obveze, njegova svrha je da nas nauči boljoj organizaciji vremena s kojim raspolažemo, ali i motivira da ostvarimo svoje planove i ciljeve.
Upravljanje vremenom i učinkovita raspodjela zadataka je problem mnogim učenicima, stoga bi umijeće ratovanja s rasporedima trebalo biti jedna od vještina koju trebaju naučiti od samog početka školovanja.
Iako nam naši pametni telefoni nude brojne aplikacije za vođenje evidencije, kalendara i slično, stvaranje vlastitog planera djecu uči drevnim, pomalo zaboravljenim, ali vrijednim vještinama poput držanja olovke u ruci, bojanju unutar crta tijekom osmišljavanja šarenih i veselih podsjetnika na mrske zadatke. Šalu na stranu, zadovoljstvo koje osjetite kad prekrižite makar jednu na listi obveza u danu je neprocjenjivo.
Dakako da nije dovoljno samo zapisati obveze i rokove njihova ispunjenja, jer bi to bilo dosadno. Ideja vodilja bullet journal-a je da stvorimo plan, strategiju i poticaj za njihovo izvršenje. Stvaran svijet koji čeka iza ugla, nakon škole, je pun rokova i očekivanja, stoga je škola mjesto za vježbanje kako upravljati svojim obvezama i vremenom kojeg imamo na raspolaganju za njihovo izvršenje.
Kako početi? Prvi korak je dakako nabava planera ili bilježnice koja će poslužiti u tu svrhu. Uz to bi bilo dobro opskrbiti se brdom šarenih olovaka ili markera, post-it papirićima i sličnim potrepštinama za stvaranje kreativnog carstva dnevnih, tjednih i mjesečnih kalendara, popisa i bilješki. Osim rasporeda za školu, imate punu slobodu da bilježite od potrepština koje trebate, rasporeda vremena za učenje pojedinih predmeta (cjelina, lekcija, dijelova lekcija ), planova za druženje, treninga, do citata koji će vas poticati i osiguravati energiju za njihovo izvršenje.
Prilikom planiranja učenja, dobro bi bilo velike zadatke, poput opsežnog gradiva za ispit, razbiti u više manjih cjelina (po satima, danima). Stvorite tjedni plan za svaki predmet u školi, što i koliko treba naučiti do najavljenih ispitivanja ili testova. Ukupan broj stranica možete raspodijeliti po danima do predviđenog roka, ali ne zaboravite predbilježiti i vrijeme za ponavljanje. Postavite prioritete, jasno odredite kojem predmetu i zadatku se trebate posvetiti u određenom danu, od najvažnijih prema onima koje možete obaviti ako ostane dovoljno vremena (za one koji žele znati više…odredite satnicu za svaki zadatak, ovisno o brzini kojom učite i radite). Također, one najzahtjevnije zadatke planirajte na početku rada dok imate energije i koncentracije. I naravno, treba se znati počastiti pauzama i nagradama za dobro odrađen posao.
Na kraju, imajte na umu da škola ne predstavlja samo učenje, to je i mjesto gdje stvarate prijateljstva i brojne uspomene. Zato se pobrinite da zabilježite dobre trenutke, bilo riječima ili slikom. Nadam se da će uz ovakvu organizaciju takvih trenutaka i uspjeha biti obilje.
ZA INSPIRACIJU:
1. https://bulletjournal.com/pages/learn
o https://bulletjournal.com/blogs/bulletjournalist/show-tell-with-yu
o https://bulletjournal.com/blogs/bulletjournalist/top-5-bujo-ideas-in-2016
2. https://diaryofajournalplanner.com/
o https://diaryofajournalplanner.com/starting-a-bullet-journal/
Pripremila: mr. sc. Josipa Glavaš, dr. med., spec. školske medicine