Search

Kako očuvati zdravlje tijekom pandemije COVID-om 19?

Virus COVID-a 19 ušao je u naš život i promijenio nam svakodnevne navike na način kojeg nitko nije mogao predvidjeti. Kako bi se minimizirao rizik od virusa, mnogi od nas provode više vremena kod kuće što doprinosi psihološkom stresu, a uzrokuje i negativne zdravstvene navike kao što je: prejedanje, sjedilački način života uz smanjenu tjelesnu aktivnost, pojačanu uporabu alkohola i duhana kao i pretjeranu izloženost ekranima što ima za posljedicu poremećaje sna. Sva navedena ponašanja povezuju se s kroničnim bolestima i mogu utjecati na naš imunitet.

Dok, s jedne strane ne postoji hrana, pojedini nutrijent ili dodatak prehrani kojim bi prevenirali infekciju COVID-om 19, uravnotežena prehrana koja sadržava dovoljne količine makronutrijenata i razne mikronutrijente predstavlja uvjet za optimalan rad imunosnog sustava.

Zapadnjački tip prehrane i pretilost predstavljaju glavne čimbenike rizika teže kliničke slike COVID-a 19. Uporaba alkohola i duhana također imaju štetan učinak na imunosni sustav. Stoga su važne preventivne mjere: kontrola tjelesne težine, smanjenje stope pušenja i ograničena konzumacija alkohola. Za jačanje imuniteta važan je i kvalitetan san. Adekvatne promjene stila života vezano uz prehranu, tjelesnu aktivnost, spavanje, unos alkohola i pušenje duhana mogu biti saveznici u izgradnji imuniteta potrebnog za sprječavanje rizika od infekcije kao i pomoć u prevenciji razvoja teže bolesti COVID-om 19.

Potrebno je da ostanemo proaktivni kako bismo očuvali aktivan stil života u razdoblju socijalne distance. Ukoliko i niste direktno pogođeni infekcijom COVID-19 ili pak niste ni pozitivni na spomenuti virus, sama pandemija je nesumnjivo imala drastičan učinak na vašu svakodnevnu rutinu, što u konačnici negativno utječe na cjelokupno zdravlje.

Što nam je raditi kako bismo sačuvali zdravlje i aktivan stil života u ovim vremenima?
Ostanimo aktivni: Bez obzira na zatvorene gimnastičke dvorane i fitness centre, postoje brojni načini za postizanje tjelesne aktivnosti koji se ne kose sa smjernicama o propisanoj socijalnoj distanci i izbjegavanju većih skupina ljudi. Aerobik možemo sasvim uspješno raditi i kod kuće. Ako izbjegavamo gužve, ne znači da moramo izbjegavati prirodu. Žustra šetnja ili joggiranje na otvorenom još se može smatrati relativno sigurnim. Sklekovi, čučnjevi, skokovi s raznoženjem i odručenjem sjajni su načini za održavanje dobre forme.
Adekvatan san: Za cjelokupno zdravlje važan je kvalitetan san. Iako količina sna koja nam je potrebna za zdravlje i optimalno funkcioniranje uglavnom ovisi o pojedinoj osobi, prema smjernicama CDC-a (Centra za sprečavanje i kontrolu bolesti), odraslim osobama u dobi od 18 do 60 godina preporučuje se sedam do osam sati spavanja svake noći.
Prehrana: Ključna je samodisciplina i izbjegavanje “emocionalnog jedenja” uzrokovanog stresom, što može biti povezano s drastičnim promjenama koje nosi pandemija COVID-om 19. Prema CDC-u, cjelovita prehrana bazirana na tamnom, lisnatom povrću, narančama i rajčicama puna je vitamina, vlakana i minerala. U svoju svakodnevnu prehranu moramo uvesti naviku konzumacije nutritivno bogatih namirnica umjesto grickalica ili “brze hrane”.
Briga o sebi: Posvetite si vrijeme, kao biste se brinuli o samome sebi. U tom smislu, pružajte potporu i drugima oko sebe. Dobrobit za zdravlje može biti meditacija, opuštanje, kvalitetno vrijeme provedeno sa svojom obitelji, osobna njega i sl.
Zdravstvena njega: Ukoliko su vam propisani određeni lijekovi, svakako ih uzimajte prema preporuci liječnika. Kronična stanja kao što su: hipertenzija, dijabetes, astma i brojna druga treba stalno provjeravati i uzimati propisanu terapiju. U slučaju bilo kakve zabrinutosti potrebno je kontaktirati svog liječnika. S obzirom na pandemijske uvjete, dostupna rješenja u komunikacijskom smislu su telefon i elektronska pošta za stanja koja nisu nužno vezana uz COVID-19.
Strategije protiv stresa i tjeskobe: Nove mjere opreza u zaustavljanju širenja virusa COVID-19 izazivaju stres i tjeskobu, ali kako bismo ih svladali moramo prihvatiti mjere na pozitivan način. Pozitivne strategije suočavanja sa stresom uključuju vježbanje, meditaciju, čitanje, unaprjeđenje određenih vještina ili hobija i sl. Ovo razdoblje trebamo iskoristiti kako bismo povećali svakodnevno ponavljanje pozitivnih aktivnosti, ali i kako bismo razvili novu čak bolju rutinu kojoj smo morali pribjeći zbog trenutne pandemije.
Ostanite povezani: Kako bismo smanjili tjeskobu i osjećaj malodušnosti tijekom izolacije može nam pomoći razgovor s bliskim osobama. Uz pomoć naprednih tehnologija možemo biti povezani s onima koje volimo, ali od kojih smo trenutno razdvojeni.

Spomenute smjernice imaju za cilj poboljšati naše cjelokupno zdravlje i dobrobit. Ipak, moramo biti svjesni da iako nas zdrava prehrana, tjelesna aktivnost, dovoljno odmora i briga o mentalnom zdravlju čini otpornijima, to nije lijek niti jamstvo za imunitet koji bi nas čuvao od zaraze COVID-om 19.
 
Katja Matešan, prof.
Služba za javno zdravstvo i promicanje zdravlja

Literatura:
https://health.mil/News/Articles/2020/05/22/COVID-19-lifestyle-tips-to-stay-healthy-during-the-pandemic 

Podijeli na društvenim mrežama

Facebook
Twitter
LinkedIn
Logo ustanove

NASTAVNI ZAVOD ZA JAVNO ZDRAVSTVO SPLITSKO-DALMATINSKE ŽUPANIJE

Pregled privatnosti

Neophodni kolačići

Ovi kolačići omogućuju interakciju s uslugom ili internetskom lokacijom kako biste mogli pristupiti osnovnim značajkama za pružanje te usluge. Odnose se na zatraženu uslugu kao što je, npr. identifikator sesije trenutačnog posjeta. Ne spremaju informacije kojima se može identificirati korisnika.

Statistički kolačići

Ovi kolačići omogućuju prikupljanje podataka u agregiranom obliku bez identificiranja korisnika. Služe za praćenje ponašanja korisnika na internetskoj stranici u svrhu istraživanja tržišta i praćenja analitike. Navedeni uvidi omogućuju internetskoj stranici poboljšavanje sadržaja i razvijanje boljih značajki koje unaprjeđuju korisnički doživljaj.

Marketinški kolačići

Ovi kolačići omogućuju prikupljanje informacija o navikama i ponašanju korisnika na internetskoj stranici radi objavljivanja relevantnih oglasa za korisnika usklađenih s njegovim interesima. Također se mogu koristiti i za mjerenje učinkovitosti kampanja.