Search

O nama

SLUŽBA ZA MENTALNO ZDRAVLJE

Započela je s radom  02. rujna 1996. kao Zavod za bolesti ovisnosti Splitsko-dalmatinske županije. Dosadašnji rad Službe s obzirom na reorganizacijske promjene u zdravstvu, obilježila su tri vremenska razdoblja: razdoblje od 1996. do 2004., od 2004. do 2008., i razdoblje od 2008. godine.

Razdoblje od 1996. do 2004. godine

Zlouporaba droga u svom suvremenom obliku prisutna je od 60-tih godina prošlog stoljeća u Republici Hrvatskoj. Devedesetih godina poprimila je zabrinjavajuće razmjere u mnogim gradovima poradi rata i tranzicije što je tražilo urgentni odgovor struke.  Nacionalna strategija suzbijanja zlouporabe opojnih droga u Republici Hrvatskoj je prihvaćena 1996. godine, pri čemu je uvaženo stajalište da je droga opći društveni problem u čijem rješavanju prvenstveno mora sudjelovati država i njene institucije, a ne nevladin sustav. Izvan bolničkom programu liječenja ovisnika, kao jednom od oblika liječenja ovisnika, u Hrvatskoj se pridao najveći značaj radi njegove dostupnosti, troškova liječenja i prihvatljivosti za najveći broj mladih i uglavnom ne suviše u ličnosti oštećenih ovisnika. U početku ovaj se program provodio preko mreže Centara za prevenciju i izvan bolničko liječenje ovisnosti. Prema koncepciji rada, u tim se ustanovama integrirao terapijski, epidemiološki i koordinacijsko-preventivni rad. U njima su osobe s problemima u svezi droga mogle ostvariti svoju primarnu, specifično zdravstvenu i psihosocijalnu zaštitu. Jedan od tih Centara započeo je s radom u Splitsko-dalmatinskoj županiji, a kako je situacija bila najozbiljnija u Splitu, specifična jedinica je upravo bila formirana u tom gradu. U njemu se započelo s implementacijom supstitucijskog tretmana liječenja još 1992. U kratkom razdoblju, do otvaranja Zavoda za  bolesti ovisnosti 1996., u Centru je bilo obuhvaćeno gotovo 700 teških heroinskih ovisnika. Otvaranje Zavoda za  bolesti ovisnosti bila je posljedica ozbiljnosti problema ovisnosti koja je u to vrijeme, prema pokazateljima kao što je broj ovisnika liječenih metadonom, broj evidentiranih u policijskim kartotekama zbog kaznenih djela vezanih za drogu, broj pritvorenih i zatvorenih, te broj osoba na izdržavanju kazne zbog istih djela, imala primat u našoj državi.  Osnivanje Zavoda podržali su tadašnji pročelnik županijskog Ureda za rad, zdravstvo i socijalnu skrb mr. sc. Joško Kalilić, dr.med. i tadašnji župan splitsko-dalmatinski Kruno Peronja. Županija splitsko-dalmatinska kao osnivač i vlasnik tijekom proteklog perioda je svesrdno podupirala rad Zavoda. U Zavodu su djelovali multidisciplinarni timovi uključujući psihijatre, psihologe, medicinske sestre, socijalne radnike, defektologe i sociologe. Zavod je bio smješten u Svetom Kaju pored Solina, a prvu godinu svog rada obilježio je izdavanjem glasnika «Krijesnica Svetog Kaja» u rujnu 1997. godine.

Razdoblje od 2004. do 2008. godine

Prema Zakonu o zdravstvenoj zaštiti (NN 121/2003) i Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o suzbijanju zlouporabe opojnih droga (NN163/2003) sustav za prevenciju ovisnosti i izvanbolničko liječenje ovisnika postao je dio sustava mreže Zavoda za javno zdravstvo u RH. Samim tim Zavod za bolesti ovisnosti Splitsko-dalmatinske županije postao je sastavni dio Županijskog zavoda za javno zdravstvo i nastavio svoj rad kao Služba za prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti. U svojoj organizaciji i sadržajima rada Služba je  objedinila aktivnosti zdravstva, socijalne zaštite i prosvjete s ciljem provođenja stalnog nadzora, edukacije, psihoterapije, obiteljske terapije, prevencije HIV infekcije i hepatitisa, te pomoći u rješavanju, drugih životnih problema ovisnika i njihovih obitelji, kao i pružanju pomoći povremenim konzumentima droga i njihovim obiteljima. U ovom razdoblju Služba je preseljena iz Svetog Kaja, lokalitet koji se pokazao vrlo nepovoljnim zbog otežane dostupnosti, u novoizgrađenu zgradu u Vukovarskoj 46, u okviru Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije.

Razdoblje od 2008. godine

Zakonom o zdravstvenoj zaštiti iz 2008. godine definirana je djelatnost zaštite mentalnog zdravlja, prevencije i izvan bolničkog liječenja ovisnosti temeljem koje se ova Služba bavi i ostalim segmentima mentalnog zdravlja, te mijenja svoj naziv u Služba za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti. Tadašnji ustroj Službe temeljem Pravilnika o unutarnjem ustroju i sistematizaciji radnih mjesta u  Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije od 13.11.2010. radi u okviru tri odjela, Odjela za zaštitu mentalnog zdravlja, Odjela za izvanbolničko liječenje ovisnosti i Odjela za zaštitu zdravlja djece i mladih. Izmjenama i dopunama Zakona za zdravstvenu zaštitu 2013.g u dijelu koji se odnosi na djelatnosti županijskih Zavoda za javno zdravstvo, stavljen je naglasak na prevenciju, unapređenje i tretman u okviru mentalnog zdravlja. Sukladno tome Pravilnikom o unutarnjem ustroju i sistematizaciji radnih mjesta u  Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije od 2016.g mijenja se ime u Služba za mentalno zdravlje, te se organizira u četiri odjela: Odjel za psihosocijalnu podršku, Odjel za tretman i nadzor nad ovisnostima, Odjel za rizična ponašanja, istraživanje i prikupljanje podataka i Odjel za prevenciju u sportu.
Danas, Služba provodi programe univerzalne i indicirane prevencije kroz javnozdravstvene projekte, program tretmana i nadzora nad ovisnostima, poslove prikupljanja, praćenja i obrade podataka s područja zaštite mentalnog zdravlja, analiziranje epidemiološkog stanja rizičnih populacija, surađuje sa zdravstvenim, prosvjetnim, socijalnim, pravosudnim i drugim institucijama i  djelatnicima, te nevladinim udrugama koje se bave problematikom iz područja mentalnog zdravlja i ovisnosti.
Tijekom proteklog razdoblja obavljen je opsežan posao čime je rad Službe postao prepoznatljiv u cijeloj Županiji.

Preventivne aktivnosti

U dosadašnjem radu provedeno je ili je u provedbi, niz preventivnih javnozdravstvenih projekata zaštite i unapređenja zdravlja djece i mladih, a ostvarena je suradnja u takvim projektima i s drugim institucijama, gospodarstvenicima, udrugama građana, volonterima i pojedincima u lokalnoj zajednici.

 

Savjetovalište za djecu i mlade

Savjetovanje školske djece, mladih i njihovih roditelja, u «Savjetovalištu»  važno je mjesto prevencije, tretmana i dijagnostike. Cilj rada  Savjetovališta je zaštita i unapređenje mentalnog zdravlje, te prevencija  ovisnosti. Obuhvaća individualno i obiteljsko savjetovanje, telefonsko savjetovanje, e-savjetovanje, toksikološku analizu urina, specijalističke, dijagnostičke i terapijske postupke, po potrebi  i suradnju s drugim ustanovama i institucijama. Većina korisnika „Savjetovališta“ dolazi samoinicijativno ili na nagovor vršnjak zbog emocionalnih poteškoća, poteškoća u učenju ili zbog otežanog funkcioniranja u obiteljskom, školskom, općenito socijalnom okruženju. Osim toga stručni suradnici Službe provode programe sekundarne prevencije, koji su namijenjeni adolescentima-konzumentima i eksperimentatorima  droga, a čiji korisnici dolaze samoinicijativno ili s nalogom Općinskog državnog odvjetništva, Centra za socijalnu skrb ili Općinskog suda. 

Tretman i nadzor nad ovisnostima

Temelj organizacije liječenja ovisnosti o drogama u Republici Hrvatskoj je izvanbolničko liječenje. U provođenju izvanbolničkog liječenja ovisnika, Službe za mentalno zdravlje su mjesto prvog doticaja ovisnika sa specijaliziranim djelatnicima koji provode dijagnostiku te sukladno kliničkoj slici predlažu mogući tretman. Tretman i nadzor se provodi u suradnji s timovima liječnika obiteljske medicine, ali i sa specijaliziranim bolničkim ustanovama, te drugim zdravstvenim i nezdravstvenim suradnicima.  U programu tretmana i nadzora nad ovisnostima provodi se i supstitucijska terapija ovisnosti o opijatima metadonom ili buprenorfinom, uz kontrolnu mjeru testiranja urina na psihoaktivne tvari test-trakama.
Početkom 2009. godine u suradnji sa Domom za ovisnike zajednice Susret u Cisti Velikoj započet je program odvikavanja ovisnika farmakoterapijskim pripravcima u maksimalnom trajanju od 6 mjeseci.
Od 2012. godine ostvarena je suradnja u realizaciji terapijskog programa za ovisnike s psihijatrijskim komorbiditetom, a koji se provodi u smještajnim kapacitetima Udruge Zajednica Papa Ivan XXIII u Splitsko-dalmatinskoj županiji.
Program cijepljenja rizičnih skupina pacijenata protiv hepatitisa B provodi se s ciljem prevencije hepatitisa i HIV infekcija, kako bi se pridonijelo sprječavanju posljedica zlouporabe psihoaktivnih tvari. Osim toga provodi se i program pripreme za liječenje kroničnog hepatitisa C.

Stručni i znanstveni istraživački rad

Kako je Nastavni zavod za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije ujedno i nastavna baza Medicinskog fakulteta  u  Splitu stručni suradnici su se, kao vanjski suradnici, uključili u rad fakulteta, kako bi pridonijeli znanstvenom istraživanju zaštite, unapređenja mentalnog zdravlja te pojave zlouporabe sredstava ovisnosti.

Ciljevi Službe za mentalno zdravlje

Mentalno zdravlje u užem smislu:
1. promocija mentalnog zdravlja za sve
2. promocija rane intervencije i liječenja
3. pristup poremećajima kroz preventivne aktivnosti
4. unaprjeđenje kvalitete života osoba s mentalnim poremećajima kroz socijalnu inkluziju, zaštitu njihovih prava i dostojanstva
5. usklađivanje s drugim strategijama i programima koji se odnose na zaštitu mentalnog zdravlja
6. razvoj informiranja, istraživanja i sustava znanja na području mentalnog zdravlja

Zloporaba alkohola:
1. sprječavanje i smanjenje zloporabe alkohola i alkoholom izazvanih poremećaja
2. smanjenje obolijevanja, smrtnosti i opterećenja bolestima povezanima s pijenjem alkohola
3. smanjenje rizične konzumacije alkohola u općoj populaciji
4. osiguranje dostupnog i djelotvornog liječenja za osobe s rizičnim i štetnim konzumiranjem alkohola i onih koji su o alkoholu ovisni
5. smanjenje pojavnosti duševnih poremećaja, raspada obitelji i nasilja povezanih s alkoholom
6. osiguranje veće zaštite od pritiska na djecu i mlade kroz promicanje kulture nepijenja

Zloporaba droga:
1. smanjenje potražnje droga
2. unaprjeđenje provođenja univerzalne, selektivne i indicirane prevencije za sve, a pogotovo za djecu i mlade
3. smanjenje zdravstvenih i društvenih posljedica zloporabe droga

Kockanje i druge ovisnosti:
1. smanjenje rizične pojavnosti kockanja i drugih ovisnosti (internet itd.) u općoj populaciji
2. osiguranje dostupnog i djelotvornog liječenja za osobe s rizičnim ponašanjem i onih koji su ovisni
3. osiguranje veće zaštite od pritiska na djecu i mlade kroz promicanje kulture neovisničkog ponašanja

Vizija Službe

Mentalno zdravlje, kao dio općeg zdravlja, važno je područje za pojedinca, obitelj i društvo u cjelini. Mentalni poremećaji predstavljaju jedan od prioritetnih javnozdavstvenih problema u svijetu, u Republici Hrvatskoj, ali i u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Stoga je vizija razvoja i rada ove Službe, integriranim i uravnoteženim pristupom problematici zaštite mentalnog zdravlja u cijelosti, pružiti odgovarajuću zaštitu života i zdravlja sveobuhvatno. Prvenstveno djece, mladeži ali i obitelji kao i pojedinca. Također s tim u vezi, zadržati stanje raširenosti zlouporabe droga, alkohola, kockanja i drugih ovisno-ponašajnih poteškoća i/ili poremećaja u okvirima društveno prihvatljivog rizika. Kako se ne bi narušile temeljne vrijednosti društva i ugrozila sigurnost stanovništva. Zaštitu i unapređenju mentalnog zdravlja provoditi u širem smislu promicanjem zdravlja što će zasigurno spriječiti rizična i/ili nasilna ponašanja, pogotovo među djecom i mladima.  Za ostvarenje ove vizije treba ojačati Službu kadrovski te osigurati dostatnost prostornih kapaciteta i opreme kako bi se mogle provoditi različite učinkovite preventivne programe javnozdravstvenim pristupom na području Splitsko-dalmatinske županije.

 

 

Podijeli na društvenim mrežama

Facebook
Twitter
LinkedIn
Logo ustanove

NASTAVNI ZAVOD ZA JAVNO ZDRAVSTVO SPLITSKO-DALMATINSKE ŽUPANIJE

Pregled privatnosti

Neophodni kolačići

Ovi kolačići omogućuju interakciju s uslugom ili internetskom lokacijom kako biste mogli pristupiti osnovnim značajkama za pružanje te usluge. Odnose se na zatraženu uslugu kao što je, npr. identifikator sesije trenutačnog posjeta. Ne spremaju informacije kojima se može identificirati korisnika.

Statistički kolačići

Ovi kolačići omogućuju prikupljanje podataka u agregiranom obliku bez identificiranja korisnika. Služe za praćenje ponašanja korisnika na internetskoj stranici u svrhu istraživanja tržišta i praćenja analitike. Navedeni uvidi omogućuju internetskoj stranici poboljšavanje sadržaja i razvijanje boljih značajki koje unaprjeđuju korisnički doživljaj.

Marketinški kolačići

Ovi kolačići omogućuju prikupljanje informacija o navikama i ponašanju korisnika na internetskoj stranici radi objavljivanja relevantnih oglasa za korisnika usklađenih s njegovim interesima. Također se mogu koristiti i za mjerenje učinkovitosti kampanja.