Search

ODJEL ZA EPIDEMIOLOGIJU I PREVENCIJU OZLJEDA

Voditeljica Odjela:

Mr. Ivana Bočina, dr. med., spec. javnog zdravstva

ivana.bocina@nzjz-split.hr

 

Odjel za epidemiologiju i prevenciju ozljeda provodi aktivnosti u cilju unaprjeđenja zdravlja populacije smanjivanjem smrtnosti i pobola uzrokovanih ne-namjernim i namjernim ozljeđivanjem primjenom mjera identifikacije i procjene rizika, medicinskog nadzora, monitoringa, analize i evaluacije provedenih postupaka, te epidemiološkog praćenja prevelencije, težine i ishoda ozljeđivanja. Područje rada Odjela odnosi se i na edukaciju o mogućnostima prevencije ozljeđivanja za specifične populacijske skupine kao i za cijelu populaciju, te na izradu informativno-edukativnih materijala usmjerenih na mogućnosti prevencije ozljeđivanja.

Odjel provodi tri javnozdravstvena projekta u Splitsko-dalmatinskoj županiji:  
• „Oprez je COOL!“ u cilju prevencije prometnih nesreća u mladih,
• “#SaveKidsLives“ („Spasimo živote djece u prometu!“) u cilju prevencije prometnih nesreća u djece školske dobi, te
• „Nasilje NIJE OK!“ u cilju prevencije nasilja kod učenika nižih razreda osnovnih škola.

U razdoblju 01. 01. 2017.- 30. 06. 2018. Odjel je proveo pilot projekt implementacije Registra ozljeda kod djece i mladih Splitsko-dalmatinske županije, prvu takve vrste u Hrvatskoj, koja je ostvarena u suradnji Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije s Kliničkim bolničkim centrom Split, Zavodom za hitnu medicinu Splitsko-dalmatinske županije i Domom zdravlja Splitsko-dalmatinske županije. Potporu radu i nadzor Registra osiguralo je Povjerenstvo za prevenciju ozljeda kod djece i mladih NZJZ SDŽ-a.

Ozljede predstavljaju značajan javnozdravstveni problem i prijetnju za zdravlje cjelokupnog stanovništva, kako u svijetu, tako i u Republici Hrvatskoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji. Prema dostupnim javnozdravstvenim pokazateljima za 2021. skupina Ozljeda, otrovanja i drugih posljedica vanjskih uzroka (S00-T98, MKB-10) predstavljala je peti osnovni uzrok smrti u Hrvatskoj s udjelom od 4,27% (2.676 umrlih), kao i u Splitsko-dalmatinskoj županiji s udjelom od 4,51% (271 umrli) nakon bolesti cirkulacijskog sustava, novotvorina,  COVID-19 te skupine endokrinih bolesti, bolesti prehrane i metabolizma.

Iste godine ozljede su se nalazile na petom mjestu osnovnih uzroka smrti kod muškog spola u Hrvatskoj s udjelom od 5,11% (1.591 umrlih) i u našoj Županiji s udjelom od 4,97% (155 umrlih). Kod ženskog spola, uzroci navedene skupine nalazili su se također na petom mjestu osnovnih uzroka smrti u Hrvatskoj s udjelom od 3,44% (1.085 umrlih), a u Splitsko-dalmatinskoj županiji na šestom mjestu s udjelom od 4,02% (116 umrlih). 

Tijekom 2021. ukupna stopa smrtnosti od ozljeda u Hrvatskoj iznosila je 68,99/100.000 stanovnika (85,17/100.000 za muške i 53,95/100.000 za žene), a u Splitsko-dalmatinskoj županiji 63,94/100.000 stanovnika (75,40/100.000 za muške i 53,14/100.000 za žene) (Izvor: Hrvatski zdravstveno-statistički ljetopis za 2021. godinu, HZJZ).

Prikaz 1. Umrli od ozljeda (S00-T98, MKB-10) u Republici Hrvatskoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji, prema spolu, 2021.

Umrli_od_ozljeda_2021

Prikaz 2. Udio umrlih od ozljeda (S00-T98, MKB-10) među ukupno umrlima u Republici Hrvatskoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji, prema spolu, 2021.

Udio_umrlih_od_ozljeda_2021

Prikaz 3. Stope smrtnosti od ozljeda (S00-T98, MKB-10) na 100.000 stanovnika u Republici Hrvatskoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji, prema spolu, 2021.

Stope_smrtnosti_od_ozljeda_2021

Ozljede su i jedan od najčešćih uzroka liječenja (hospitalizacija) stanovnika naše Županije u Kliničkom bolničkom centru Split (KBC Split), kao i korištenja usluga u djelatnostima primarne zdravstvene zaštite (PZZ) Splitsko-dalmatinske županije.


Posljedice ozljeđivanja poput trajnog ili privremenog invaliditeta također pridonose zdravstvenom bremenu uzrokovanom ozljedama.

Logo ustanove

NASTAVNI ZAVOD ZA JAVNO ZDRAVSTVO SPLITSKO-DALMATINSKE ŽUPANIJE

Pregled privatnosti

Neophodni kolačići

Ovi kolačići omogućuju interakciju s uslugom ili internetskom lokacijom kako biste mogli pristupiti osnovnim značajkama za pružanje te usluge. Odnose se na zatraženu uslugu kao što je, npr. identifikator sesije trenutačnog posjeta. Ne spremaju informacije kojima se može identificirati korisnika.

Statistički kolačići

Ovi kolačići omogućuju prikupljanje podataka u agregiranom obliku bez identificiranja korisnika. Služe za praćenje ponašanja korisnika na internetskoj stranici u svrhu istraživanja tržišta i praćenja analitike. Navedeni uvidi omogućuju internetskoj stranici poboljšavanje sadržaja i razvijanje boljih značajki koje unaprjeđuju korisnički doživljaj.

Marketinški kolačići

Ovi kolačići omogućuju prikupljanje informacija o navikama i ponašanju korisnika na internetskoj stranici radi objavljivanja relevantnih oglasa za korisnika usklađenih s njegovim interesima. Također se mogu koristiti i za mjerenje učinkovitosti kampanja.