Search

Prevencija padova u starijoj dobi

Ozljede su značajan javnozdravstveni problem, ne samo kao uzrok smrtnosti, već i jedan od glavnih uzroka bolničkog liječenja i rehabilitacije, osobito u starijoj životnoj dobi.

Prema javnozdravstvenim pokazateljima smrtnosti za našu Županiju, padovi su uzrokom smrtnosti kod više od trećine svih umrlih od ozljeda. Od padova u najvećem broju umiru žene u dobi 75 i više godina. Kod padova u starijoj dobi najčešće ozljede su prijelomi kuka, ozljede glave/mozga, prijelomi ruku i kralježnice.

Prema navodima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), gotovo svaka treća osoba u svijetu starija od 65 godina tijekom godine doživi pad, dok učestalost padova i dalje raste s dobi. Smrti zbog padova predstavljaju samo vrh sante mogućih ishoda, jer padovi sa značajnim udjelom sudjeluju u bolničkom liječenju i rehabilitaciji, te su jedan od glavnih uzroka privremenog ili trajnog invaliditeta. Starenjem populacije povećava se udio stanovništva osjetljivog na padove, tako da prevencija padova postaje pravi izazov ne samo za zdravstveni sustav, već i za društvo u cjelini. Rizični čimbenici za nastanak padova su: dob (starenjem se povećava rizik pada), spol (žene imaju veći rizik u starijoj dobi, a muškarci u mlađoj), poremećaji ravnoteže, oslabljen vid i sluh, bolesti mišićno-koštanog sustava (osteoporoza!), bolesti živčanog sustava i druge kronične bolesti. Povećanom riziku od padova dodatno pridonose uzimanje određenih lijekova, konzumiranje alkohola, nedostatna tjelesna aktivnost, nepravilna prehrana te okolišni čimbenici.

Padovi se mogu spriječiti prepoznavanjem rizičnih čimbenika i primjenom preventivnih mjera. Kontrola zdravstvenog stanja je jedna od najvažnijih preventivnih mjera. Redovita kontrola vida uz nošenje naočala, kontroliranje razine šećera u krvi, kao i krvnog tlaka uz pravilan odabir lijekova (paziti na nuspojave lijekova poput omaglice, vrtoglavice i sl.) umnogome pridonose sprječavanju padova. Za osobe u starijoj životnoj dobi iznimno je važno ne precijeniti svoje mentalne i tjelesne sposobnosti. Naime, dosta starijih osoba se ozlijedi upravo zbog toga jer ne prihvaćaju činjenicu da kronološka dob utječe na navedene sposobnosti. Stoga nije rijetkost da osobe s više od 80 godine za vrijeme berbe maslina padnu sa stabla ili pak da se ozlijede pri radovima u polju, prilikom sječe drva, itd. Zdrave životne navike također predstavljaju bitne preventivne mjere. Tako se tjelesnom aktivnošću prevenira osteoporoza, dok hodanje i tjelovježba poboljšavaju ravnotežu i brzinu reakcije u slučaju pada. Pravilna i uravnotežena prehrana bogata kalcijem, kao i izbjegavanje konzumiranja alkohola i pušenja također pridonose prevenciji padova. Važno je i provođenje preventivne mjere poboljšanja/održavanja stabilnosti koja se odnosi na polako uspravljanje iz sjedećeg i ležećeg položaja, sjedenje prije uspravljanja, polagano hodanje (bez žurbe, sitnim koracima), držanje za rukohvate prilikom hodanja po stepenicama te nošenje udobne obuće (niski, gumeni potplat obuće – protuklizni, izbjegavanje natikača). Naposljetku, možda najvažniju preventivnu mjeru predstavlja prilagodba okoline i omogućavanje da naš dom postane sigurnije mjesto. Pritom je bitno pravilno rasporediti namještaj, ukloniti nepotrebne predmete s poda (električni kablovi, manji komadi namještaja i sl.), ukloniti tepihe (ili im zalijepiti rubove uz postavljanje protuklizne trake ispod tepiha), postaviti rukohvate s obje strane stepenica i u toaletu (uz kadu i WC školjku). Naravno, ne smije se zanemariti ni dobro osvjetljenje (ako postoji mogućnost – osvijetliti dio stana i noću) kao ni činjenica da bi starija osoba uvijek u blizini trebala imati mobitel/bežični telefon, odnosno alarmni uređaj, kojim u bilo kojem trenutku može pozvati pomoć.

Dosadašnja istraživanja o mogućnostima dobre prakse koja se provodi u razvijenim zemljama, pokazala su kako javnozdravstvena politika, intersektorska suradnja i edukacija, mogu znatno pridonijeti prevenciji padova, te posljedičnom snižavanju smrtnosti i pobola uzrokovanih padovima.

Prim. mr. Ivana Bočina, dr. med., spec. javnog zdravstva

Služba za epidemiologiju NZJZ SDŽ

Podijeli na društvenim mrežama

Facebook
Twitter
LinkedIn
Logo ustanove

NASTAVNI ZAVOD ZA JAVNO ZDRAVSTVO SPLITSKO-DALMATINSKE ŽUPANIJE