Search

Svjetski dan hipertenzije

Povodom obilježavanja Svjetskog dana hipertenzije Centar/Odjel za gerontologiju NZJZ SDŽ organizira Gerontološku radionicu „Povišeni krvni tlak“ za sve zainteresirane građane u četvrtak, 17. svibnja 2018. u 16 sati u Centru Zlatno doba, Branimirova 1, Split.

Čimbenici rizika za nastanak hipertenzije

Svake godine 17. svibnja je posvećen obilježavanju Svjetskog dana hipertenzije. Ovu inicijativu je pokrenula Svjetska liga za borbu protiv hipertenzije 2005. godine s ciljem jačanja svijesti stanovništva o problemu i posljedicama hipertenzije.

Tema ovogodišnjeg Svjetskog dana hipertenzije je „Saznajte svoje brojeve“ kako bi se naglasila važnost mjerenja i kontrole krvnog tlaka i podigla razina svjesnosti opće populacije o veličini problema povišenog krvnog tlaka, kao i o mogućnostima prevencije.

Unatoč napretku u prevenciji, dijagnostici i liječenju visokog krvnog tlaka, hipertenzija ostaje važan javnozdravstveni problem. To je jedan od najvažnijih preventabilnih uzroka prijevremenog umiranja. Obilježava je šuljajući, “tihi” početak bez simptoma, tako da neliječena hipertenzija dovodi do nastanka ireverzibilnih promjena i do niza komplikacija koje su odgovorne za lošiju kvalitetu života, dizabilitet i prijevremenu smrtnost.

Direktan odnos između povišenog arterijskog tlaka i kardiovaskularnog rizika je odavno prepoznat. Naime, arterijska hipertenzija je neovisni glavni čimbenik rizika za koronarnu bolest i cerebrovaskularne bolesti, aneurizme arterija, aterosklerozu, kronično oštećenje bubrega, oštećenje očne pozadine (krvnih žila mrežnice oka). Taj rizik raste kontinuirano s porastom krvnog tlaka.

Hipertenzija je u 90% slučajeva nepoznata uzroka, a tek u 10% s poznatim uzrokom, međutim poznati su nam patofiziološki mehanizmi razvoja bolesti, a samim tim i

 

Čimbenici koji povećavaju rizik za razvoj, odnosno pogoršavanje bolesti (tablica 1).

Na koje se ne može utjecati:

Na koje se može utjecati:

– dob
– spol
– rasa
– nasljeđe

– pušenje
– prekomjerna tjelesna težina i pretilost
– nezdrava prehrana
– prekomjerni unos soli
– prekomjerni unos alkohola
– nedovoljna tjelesna aktivnost

Hipertenzijom definiramo sistolički arterijski tlak od 140 mmHg i više, uz dijastolički tlak od 90 mmHg. Sistolički (“gornji”) tlak stvara srce pumpajući krv kroz arterije, a dijastolički (“donji”) tlak je tlak u arterijama koji nastaje dok se srce odmara između dva otkucaja. Vrijednosti krvnog tlaka mijenjaju se tijekom dana, ovise o tjelesnoj aktivnosti, emocionalnom stanju, stupnju stresa, dobu dana…

 

 Klasifikacija arterijskog tlaka (mmHg) prema ESH – ESC*

KATEGORIJA

SISTOLIČKI AT (mmHg) 

DIJASTOLIČKI AT (mmHg) 

Optimalan

Normalan

Visoko normalan

Hipertenzija – stupanj 1

Hipertenzija – stupanj 2

Hipertenzija – Stupanj 3

Izolirana sistolička hipertenzija

 < 120

 120 – 129

 130 – 139

140 – 159

160 – 179

≥ 180

≥ 140

 < 80

80 – 84

85 – 89

90 -99

100 -109

≥ 110

< 90

*ESH – European Society of Hipertension
  ESC – European Society of Cardiology

Osnovna i početna mjera u liječenju povišenog krvnog tlaka je promjena stila života i prehrambenih navika (prestanak pušenja, redukcija tjelesne mase, ograničenje unosa alkohola, redovita tjelesna aktivnost u skladu s zdravstvenim stanjem i dobi, smanjenje unosa kuhinjske soli, te prehrana koja se bazira na voću, povrću, bijelom mesu, ribi, orašastim plodovima i punozrnatim žitaricama uz ograničenje unosa zaslađene hrane i pića, crvenog mesa i zasićenih masti.

Krvni tlak raste s dobi. Otprilike dvije trećine osoba u dobi iznad 65 godina ima hipertenziju koja je važan čimbenik rizika za kardiovaskularni i cerebrovaskularni morbiditet i smrtnost. Mnoga klinička ispitivanja kod starijih osoba pokazala su značajna smanjenja infarkta miokarda i moždanog udara ukoliko je osigurana dobra kontrola krvnog tlaka. Liječenje hipertenzije također smanjuje i incidenciju kognitivnih poremećaja i demencije kod starijih osoba.

Povodom obilježavanja Svjetskog dana hipertenzije Centar/Odjel za gerontologiju NZJZ SDŽ organizira Gerontološku radionicu „Povišeni krvni tlak“ za sve zainteresirane građane u četvrtak, 17. svibnja 2018. u 16 sati u Centru Zlatno doba, Branimirova 1, Split.

 

Inga Vučica, dr. med., univ. mag. sanit. publ., spec. javnog zdravstva

 

Literatura:
1.    Dostupno na: http://ish-world.com/public/world-hypertension-day.htm
2.    Vučica I. Prevencija hipertenzije. U: Hipertenzija – javnozdravstveno i kliničko značenje. Split 2013. NZJZ SDŽ
3.    Dostupno na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23817082
4.    Dostupno na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3364500/

Podijeli na društvenim mrežama

Facebook
Twitter
LinkedIn
Logo ustanove

NASTAVNI ZAVOD ZA JAVNO ZDRAVSTVO SPLITSKO-DALMATINSKE ŽUPANIJE