Svakog prvog petka u mjesecu veljači, a ove godine 7. veljače obilježava se Dan crvenih haljina – dan posvećen podizanju svijesti o mogućnostima sprječavanja moždanog udara kod žena.
Prema navodima recentnih istraživanja, žene u apsolutnom broju češće obolijevaju od moždanog udara, teže se oporavljaju, više zanemaruju simptome, kasnije dolaze u bolnicu, te rjeđe pristaju na suvremene metode liječenja, odnosno rehabilitacije.
Na globalnoj razini moždani udar je treći uzrok smrti kod žena i od njega u aposlutnom broju umire više žena nego muškaraca. Jedna od pet žena tijekom života doživjet će moždani udar.
Stoga je osobito bitna pravovremna edukacija kao i osvješćivanje o važnosti utjecaja promjenjivih čimbenika rizika (pušenje, neuravnotežena prehrana, konzumiranje alkohola, stres, tjelesna neaktivnost, prekomjerna težina i debljina). Čak 80 % moždanih udara može se prevenirati ako se prepoznaju i posljedično eliminiraju / reduciraju navedeni čimbenici rizika.
Savjeti za žene:
- Procijenite svoje rizike za moždani udar. Posebnu pozornost posvetite onima koji se mogu kontrolirati i liječiti, odnosno na koje možete utjecati promjenom životnog stila.
- Mjerite svoj krvni tlak i održavajte ga u prihvatljivom rasponu – visoki tlak je najvažniji uzrok moždanog udara koji se može spriječiti i liječiti.
- Savjetujte se s obiteljskim liječnikom o svojim rizicima.
- Naučite pravovremeno prepoznati simptome moždanog udara – vrijeme je dragocjeno. Ako uočite bilo koji od navedenih FAST simptoma: obješeno lice (engl. Face dropping), slabost ruke (engl. Arm weakness) i / ili teškoće s govorom (engl. Speech difficulty) vrijeme je (engl. it´s Time) da odmah nazovete hitnu službu.
Prim. mr. Ivana Bočina, dr. med., spec. javnog zdravstva
Služba za epidemiologiju NZJZ SDŽ