Europski tjedan mobilnosti, koji se svake godine održava u razdoblju 16. – 22. rujna, predstavlja kampanju Europske komisije kojom se promovira urbana održiva mobilnost. Kampanjom se potiču promjene ponašanja pojedinaca i zajednice u cilju promicanja aktivne mobilnosti (hodanje, bicikliranje), korištenja javnog prijevoza te planiranja boljih i čišćih transportnih rješenja (električna vozila).
Tema ovogodišnjeg tjedna je „Zajednički javni prostori“ (Shared Public Space) kojom se pozivaju svi građani na dijeljenje javnih prostora (ulice, trgovi, šetnice) kako bi se ostvarile brojne društvene pogodnosti u smislu veće socijalne jednakosti, bolje prometne sigurnosti, manje razine buke i zagađenja zraka te bolje kvalitete života.
Europski tjedan mobilnosti upućuje poziv lokalnim zajednicama da adekvatno odluče na koji će način dijeliti javne prostore, kako bi svima omogućili kretanje u sigurnom i ugodnom okruženju, osobito pješacima i biciklistima.
Aktivnosti koje se provode tijekom ovog tjedna dosižu vrhunac 22. rujna obilježavanjem Svjetskog dana bez automobila (World Car-Free Day). Prvi Međunarodni dan bez automobila obilježen je 1999. tijekom Europskog tjedna mobilnosti, a već sljedeće godine prihvaćen je diljem svijeta kao Svjetski dan bez automobila. Kako većina vozila današnjice emitira ugljik-dioksid i druge stakleničke plinove, koji su glavni uzrok globalnog zatopljenja, provesti jedan dan bez korištenja automobila tek je mali korak u brizi za očuvanjem okoliša. Ovim danom podiže se svijest o tome što svatko od nas može učiniti za opću dobrobit – barem se na jedan dan odreći vožnje automobilom i razmisliti o drugim mogućnostima transporta, prvenstveno hodanju i bicikliranju.
Prim. mr. Ivana Bočina, dr. med., spec. javnog zdravstva
Služba za epidemiologiju NZJZ SDŽ