Opća skupština Ujedinjenih naroda (UN) proglasila je 25. studenog Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama. Rezolucijom UN-a o eliminaciji nasilja nad ženama (48/104) iz 1993., nasilje nad ženama definira se kao „svaki čin rodno uvjetovanog nasilja koji rezultira ili bi mogao rezultirati fizičkim, seksualnim ili psihičkim oštećenjem ili patnjom žena, uključujući prijetnje takvim djelima, prisilu ili samovoljno lišavanje slobode, neovisno o tome događa li se u javnom ili privatnom životu“.
Datum 25. studenog odabran je u spomen na datum smrti triju sestara Mirabel iz Dominikanske Republike koje su zbog aktivizma brutalno ubijene 1960. po nalogu diktatora Rafaela Trujilla.
Prevalencija nasilja nad ženama
- Globalni razmjer nasilja nad ženama: procjenjuje se da je na globalnoj razini 736 milijuna žena (jedna od tri) bilo izloženo fizičkom i/ili seksualnom nasilju od strane intimnog partnera, nasilju izvan partnerskog odnosa ili oboje, najmanje jednom u životu (ovi brojevi ne uključuju spolno uznemiravanje).
- Žene koje su doživjele nasilje češće imaju depresiju, anksiozne poremećaje, neplanirane trudnoće, spolno prenosive bolesti i HIV, s dugotrajnim posljedicama.
- Nasilje od strane intimnih partnera: većinu nasilja nad ženama počine sadašnji ili bivši muževi ili intimni partneri, pri čemu je čak 640 milijuna žena starijih od 15 godina to doživjelo.
Femicid
- Prema podatcima iz 2022. oko 48.000 žena ubili su njihovi intimni partneri ili članovi obitelji.
- Dok 55% svih ubojstava žena počine intimni partneri ili članovi obitelji, tek je 12% svih ubojstava muškaraca počinjno u privatnoj sferi.
Ostale činjenice
- Žene koje su izložene višestrukim oblicima diskriminacije suočavaju se s višim rizikom od nasilja i osjetljivije su na njegove posljedice.
- Isprepletene krize uključujući ekonomske krize, sukobe i klimatske promjene, intenziviraju rodno uvjetovano nasilje s marginaliziranim skupinama žena koje se suočavaju s nerazmjernim i višestrukim oblicima diskriminacije.
- Prema podatcima iz 2020. na svakih 10 žrtava trgovine ljudima, koje su otkrivene u svijetu, četiri su bile odrasle žene i dvije djevojčice.
- Rodno uvjetovano nasilje u školama: na globalnoj je razini, jedan od tri učenika u dobi 11-15 godina bio žrtvom nasilja u školi od strane svojih vršnjaka barem jednom u proteklom mjeecu, pri čemu je vjerojatnost da će doživjeti nasilje bila podjednaka za djevojčice i dječake. Ipak, djevojčice imaju veću vjerojatnost da će doživjeti psihičko nasilje (najčešće ruganje zbog ozgleda lica ili tijela), a dječaci da će doživjeti fizičko nasilje.
- Tehnološki potpomognuto nasilje: dosad provedena istraživanja, unatoč nedostatku prikupljanja usporedivih podataka, pokazala su alarmantno visoke stope intenzivnog uznemiravanja i zlostavljanja na internetu. Podatci za Europsku uniju pokazali su da je jedna od deset žena doživjela neki oblik internetskog uznemiravanja od svoje 15. godine života (primanje neželjene i/ili uvredljive seksualno eksplicitne e-pošte ili SMS poruke, primanje uvredljive i/ili neprikladne izjave na društvenim mrežama). Istraživanje provedeno u zemljama zapadnog Balkana i istočne Europe pokazalo je da je čak 60% korisnica interneta u navedenim područjima bilo izloženo online nasilju u protekloj godini.
- Nasilje nad ženama koje sudjeluju u javnom životu: žene koje sudjeluju u javnom životu (osobito parlamentarke i novinarke) često se susreću s visokim razinama psihičkog nasilja, uznemiravanja i prijetnji. Pritom su društvene mreže/mediji glavna platforma za ove oblike zlostavljanja.
- Prijavljivanje nasilja nad ženama: manje od 40% žena koje su doživjele nasilje traži bilo koji oblik pomoći. U većini zemalja, žene najčešće traže pomoć od obitelji i prijatelja, a vrlo malo od formalnih institucija poput policije i zdravstvenih službi – policiji se obrati manje od 10% žena koje su tražile pomoć.
Ovogodišnji dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježit će pokretanje kampanje Every 11 Minute, a Woman is killed. #NO EXCUSE. UNITE to End Violence against Women (Svakih 11 minuta jedna žena je ubijena. #NEMA ISPRIKE. UJEDINIMO SE i zaustavimo nasilje nad ženama) u razdoblju 25. studenog do 10. prosinca kao inicijativa od 16 dana aktivizma koja završava na dan obilježavanja Međunarodnog dana ljudskih prava.
Prim. mr. Ivana Bočina, dr. med., spec. javnog zdravstva
Služba za epidemiologiju NZJZ SDŽ