Search

Nordijsko hodanje – dobrobit za tijelo i dušu

“Hodanje je najbolji lijek za čovjeka.”  

Hipokrat

Nordijsko hodanje (engl. nordic walking) je sigurna, dinamična i holistična sportsko-rekreacijska aktivnost koja uključuje prirodno hodanje uz aktivno korištenje para posebno dizajniranih štapova. Danas je sve popularnije zbog brojnih zdravstvenih prednosti i pristupačnosti ljudima svih dobnih skupina i razina kondicije. Ova sportsko-rekreacijska aktivnost se može prakticirati na različitim terenima i u različitim klimatskim uvjetima, lako se uči i omogućava simetričan trening cijelog tijela. 

Nordijsko hodanje potječe iz Finske, od 20-ih godina prošlog stoljeća, kao dodatna ljetna trenažna aktivnost za skijaše trkače. 1980-ih godinaideja korištenja štapova za hodanje počela je dobivati na popularnosti izvan skijaške zajednice, te je razvoj specifičnih tehnika i opreme za nordijsko hodanje počeo oblikovati ovu aktivnost kao zaseban sport. Godine 1997. Finski institut za sport (Suomen Latu) zajedno s tvrtkom Exel, koja proizvodi sportske štapove, službeno je lansirao nordijsko hodanje kao rekreativnu aktivnost. Od 2000. nordijsko hodanje počelo se širiti izvan Finske i Europe te postalo popularno u SAD-u, Kanadi i Australiji. Organizirane su međunarodne konferencije i natjecanja, a osnivani su i klubovi posvećeni ovoj aktivnosti. Danas je nordijsko hodanje globalno priznato, a organizacije poput International Nordic Walking Federation (INWA) promoviraju ovaj sport širom svijeta.

Tehnika i učenje nordijskog hodanja temeljeni su na tri osnovna principa: pravilna tehnika hodanja, pravilno držanje i pravilno korištenje štapova. Karakteristike biomehanički pravilnog hodanja i pravilnog držanja tijela prisutne su u svim aspektima gibanja. Tehnički pravilno korištenje štapova aktivno uključuje gornji dio tijela u proces hodanja, te je fizički napor na pravilan i ravnomjeran način raspodijeljen na različite grupe mišića cijelog tijela. Brojni znanstveni dokazi iz provedenih studija podupiru učinkovitost i korisnost nordijskog hodanja.

Dobrobiti za tjelesno zdravlje:

  • Povećana kalorijska potrošnja: Nordijsko hodanje obuhvaća više mišićnih skupina nego običan hod, uključujući ruke, ramena, prsa i leđa, što rezultira povećanom potrošnjom kalorija. Studije pokazuju da nordijsko hodanje može sagorjeti do 20-40% više kalorija u usporedbi s običnim hodanjem.
  • Poboljšanje kardiovaskularne kondicije: Redovito prakticiranje nordijskog hodanja povećava aerobni kapacitet i poboljšava funkciju srca i pluća, te  može smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti, hipertenzije i poboljšati ukupnu kardiovaskularnu kondiciju. Istraživanja sugeriraju da nordijsko hodanje može sniziti krvni tlak, kao i povećati dobar (HDL) kolesterol i smanjiti loš (LDL) kolesterol i trigliceride.
  • Poboljšanje metabolizma i smanjenje rizika od dijabetesa
  • Smanjenje upalnih markera i poboljšanje imunološke funkcije: Studije su pokazale da nordijsko hodanje može smanjiti upalne markere i poboljšati imunološku funkciju kod oboljelih od raka dojke.
  • Poboljšanje mišićne snage i izdržljivosti
  • Smanjenje opterećenja zglobova i povećanje funkcionalnosti: Korištenje štapova smanjuje opterećenje na zglobove, posebno koljena i kukove, čime se smanjuje rizik od ozljeda i čini nordijsko hodanje prikladnim za osobe s bolovima u zglobovima, artritisom ili onima koji se oporavljaju od ozljeda.
  • Poboljšanje posture i ravnoteže: Nordijsko hodanje potiče pravilno držanje tijela i poboljšava ravnotežu, uključuje koordinaciju gornjeg i donjeg dijela tijela, što može pomoći u smanjenju rizika od padova, posebno kod starijih osoba.

Dobrobiti za mentalno zdravlje:

  • Smanjenje stresa i anksioznosti: Kao i drugi oblici tjelesne aktivnosti, nordijsko hodanje pomaže u smanjenju razine stresa i anksioznosti, potiče proizvodnju endorfina, hormona sreće, što dovodi do poboljšanja raspoloženja.
  • Poboljšanje kognitivnih funkcija: Studije pokazuju da redovita tjelesna aktivnost, uključujući nordijsko hodanje, može poboljšati kognitivne funkcije i smanjiti rizik od kognitivnog opadanja povezanog sa starenjem. Povećan protok krvi i kisika do mozga tijekom aktivnosti može potaknuti neurogenezu i poboljšati mentalne procese.
  • Povećanje kvalitete sna
  • Socijalna interakcija, povećanje samopoštovanja: Nordijsko hodanje potiče socijalnu interakciju i smanjuje osjećaj usamljenosti. Sudjelovanje u grupnim aktivnostima može poboljšati emocionalno zdravlje i pružiti osjećaj zajedništva i podrške.
  • Poboljšanje raspoloženja i kvalitete života
  • Povezanost s prirodom: Nordijsko hodanje često se odvija na otvorenom, a boravak u prirodi ima dokazano pozitivne učinke na mentalno zdravlje, uključujući smanjenje simptoma depresije i poboljšanje ukupnog osjećaja zadovoljstva životom.

Nordijsko hodanje nudi brojne dobrobiti za tjelesno i mentalno zdravlje i predstavlja učinkovit i pristupačan način za poboljšanje cjelokupnog zdravlja i kvalitete života (potrebni su samo udobna slojevita odjeća, tenisice, štapovi: prema visini tijela 0,68 * tjelesna visina i zaokružiti na bližih 5 cm, boca vode i motivacija). Nordijsko hodanje je sigurna i korisna aktivnost za većinu ljudi, uključujući starije osobe, one s kroničnim bolestima, sportaše i osobe koje žele poboljšati svoje mentalno zdravlje. Međutim, osobe s akutnim ozljedama, ozbiljnim srčanim ili respiratornim problemima te teškim mišićno-koštanim problemima trebaju biti oprezne i konzultirati se s liječnikom prije početka ove aktivnosti. Licencirani instruktori mogu pomoći početnicima u obuci i učenju pravilne tehnike nordijskog hodanja.

Nastavni zavod za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije podupire aktivnosti nordijskog hodanja u promicanju zdravlja i prevenciji bolesti aktivnom suradnjom sa Klubom za nordijsko hodanje Split, koji vodi  Ana Rogulj, prof.  i sudjelovanjem na 1. i 2. Festivalu nordijskog hodanja i pješačenja održanim u Splitu 2023. i 2024. godine.

 “Sve uistinu velike misli nastaju hodanjem.”

Friedrich Nietzsche

Magda Pletikosa Pavić, dr. med., spec. epidemiologije

Služba za mentalno zdravlje NZJZ SDŽ

Inga Vučica, dr. med., univ. mag. sanit. publ., spec. javnog zdravstva

Služba za javno zdravstvo i promicanje zdravlja NZJZ SDŽ

Share on social media

Facebook
Twitter
LinkedIn