Obilježavanjem ovog dana odaje se počast postignućima ekološkog pokreta i podiže svijest o potrebi zaštite prirodnih resursa Zemlje za buduće generacije. Prvi Dan planeta Zemlje održan je 22. travnja 1970. na inicijativu senatora Edmunda Muskie u Philadelphiji, Pennsylvania, SAD.
Ovogodišnja tema obilježavanja je “Naša snaga, naš planet“ (engl. Our Power, Our Planet), a odnosi se na poziv da se sve zemlje svijeta ujedine u proizvodnji obnovljive energije i utrostruče globalnu proizvodnju čiste električne energije do 2030. Svi zajedno smo pozvani da se uključimo u:
- Educiranje – „Znanje je snaga!“
- Zagovaranje – „Neka se Vaš glas računa!“
- Pokretanje – „Neka se svijest pretvori u djelo!“
- Zalaganje – „ Pridružite se digitalnom valu!“
Ciljevi obilježavanja Dana planeta Zemlje diljem svijeta odnose se na deset ključnih tema:
- Zagovaranje: potiču se svi da usvoje promjene u načinu života kao što su kompostiranje, smanjenje ugljičnog otiska ili recikliranje otpada.
- Klimatske promjene: potrebno je podići svijest o klimatskim promjenama, ljudskom doprinosu tim promjenama i prilikama za usporavanje tih pojava.
- Očuvanje i biologija: potrebno je očuvati bioraznolikost na globalnoj razini.
- Educiranje: omogućiti obrazovne programe koji nude resurse i rješenja za stvaranje zdravijeg i održivijeg života na planetu.
- Energija: razvijati obnovljive izvore energije i tehnologije kao sredstva prelaska s neobnovljivih izvora poput ugljena i nafte (koji doprinose i globalnom zatopljenju).
- Hrana i poljoprivreda: podići svijest o nekim poljoprivrednim praksama poput uporabe kemijskih pesticida koji doprinose degradaciji okoliša. Dati veću potporu organskim, lokalnim i održivim poljoprivrednim tehnikama.
- Zelena ekonomija: zagovarati i stvarati „zelenu“ industriju i poslove povezane s obnovljivim izvorima energije.
- Zelene škole: omogućiti zdrave školske obroke, ekološke aktivnosti u učionicama i školama, kao i održivu tehniku gradnje školskih ustanova.
- Recikliranje i smanjenje otpada: kontinuirano raditi na smanjenju količine otpada koju ljudi proizvode, povećati količinu recikliranja i ponovnog korištenja.
- Održivi razvoj: promicati ekološke prakse koje poštuju biološku raznolikost i prirodni svijet.
Članak priredila:
Prim. mr. Ivana Bočina, dr. med., spec. javnog zdravstva
Služba za epidemiologiju NZJZ SDŽ