Search

Dan planeta Zemlje 2025.

Obilježavanjem ovog dana odaje se počast postignućima ekološkog pokreta i podiže svijest o potrebi zaštite prirodnih resursa Zemlje za buduće generacije. Prvi Dan planeta Zemlje održan je 22. travnja 1970. na inicijativu senatora Edmunda Muskie u Philadelphiji, Pennsylvania, SAD.

Ovogodišnja tema obilježavanja je “Naša snaga, naš planet“  (engl. Our Power, Our Planet), a odnosi se na poziv da se sve zemlje svijeta ujedine u proizvodnji obnovljive energije i utrostruče globalnu proizvodnju čiste električne energije do 2030. Svi zajedno smo pozvani da se uključimo u:

  • Educiranje – „Znanje je snaga!“
  • Zagovaranje – „Neka se Vaš glas računa!“
  • Pokretanje – „Neka se svijest pretvori u djelo!“
  • Zalaganje – „ Pridružite se digitalnom valu!“

Ciljevi obilježavanja Dana planeta Zemlje diljem svijeta odnose se na deset ključnih tema:

  1. Zagovaranje: potiču se svi da usvoje promjene u načinu života kao što su kompostiranje, smanjenje ugljičnog otiska ili recikliranje otpada.
  2. Klimatske promjene: potrebno je podići svijest o klimatskim promjenama, ljudskom doprinosu tim promjenama i prilikama za usporavanje tih pojava.
  3. Očuvanje i biologija: potrebno je očuvati bioraznolikost na globalnoj razini.
  4. Educiranje: omogućiti obrazovne programe koji nude resurse i rješenja za stvaranje zdravijeg i održivijeg života na planetu.
  5. Energija: razvijati obnovljive izvore energije i tehnologije kao sredstva prelaska s neobnovljivih izvora poput ugljena i nafte (koji doprinose i globalnom zatopljenju).
  6. Hrana i poljoprivreda: podići svijest o nekim poljoprivrednim praksama poput uporabe kemijskih pesticida koji doprinose degradaciji okoliša. Dati veću potporu organskim, lokalnim i održivim poljoprivrednim tehnikama.
  7. Zelena ekonomija: zagovarati i stvarati „zelenu“ industriju i poslove povezane s obnovljivim izvorima energije.
  8. Zelene škole: omogućiti zdrave školske obroke, ekološke aktivnosti u učionicama i školama, kao i održivu tehniku gradnje školskih ustanova.
  9. Recikliranje i smanjenje otpada: kontinuirano raditi na smanjenju količine otpada koju ljudi proizvode, povećati količinu recikliranja i ponovnog korištenja.
  10. Održivi razvoj: promicati ekološke prakse koje poštuju biološku raznolikost i prirodni svijet.

Članak priredila:

Prim. mr. Ivana Bočina, dr. med., spec. javnog zdravstva

Služba za epidemiologiju NZJZ SDŽ

Podijeli na društvenim mrežama

Facebook
Twitter
LinkedIn
Logo ustanove

NASTAVNI ZAVOD ZA JAVNO ZDRAVSTVO SPLITSKO-DALMATINSKE ŽUPANIJE

Pregled privatnosti

Neophodni kolačići

Ovi kolačići omogućuju interakciju s uslugom ili internetskom lokacijom kako biste mogli pristupiti osnovnim značajkama za pružanje te usluge. Odnose se na zatraženu uslugu kao što je, npr. identifikator sesije trenutačnog posjeta. Ne spremaju informacije kojima se može identificirati korisnika.

Statistički kolačići

Ovi kolačići omogućuju prikupljanje podataka u agregiranom obliku bez identificiranja korisnika. Služe za praćenje ponašanja korisnika na internetskoj stranici u svrhu istraživanja tržišta i praćenja analitike. Navedeni uvidi omogućuju internetskoj stranici poboljšavanje sadržaja i razvijanje boljih značajki koje unaprjeđuju korisnički doživljaj.

Marketinški kolačići

Ovi kolačići omogućuju prikupljanje informacija o navikama i ponašanju korisnika na internetskoj stranici radi objavljivanja relevantnih oglasa za korisnika usklađenih s njegovim interesima. Također se mogu koristiti i za mjerenje učinkovitosti kampanja.