Search

Europski tjedan prevencije raka vrata maternice 2025.

U razdoblju 22. – 28. siječnja 2025. obilježava se Europski tjedan prevencije raka vrata maternice zdravstvenim kampanjama posvećenim podizanju svjesnosti o važnosti ove bolesti s ciljem edukacije o raku vrata maternice, njegovoj prevenciji, kao i važnosti redovitih pregleda. Obilježavanjem ovog tjedna daje se prioritet zdravlju vrata maternice, te koracima koje treba poduzeti kako bi se smanjio rizik obolijevanja.

Ključne činjenice

  • Rak vrata maternice četvrti je najčešći rak žena na svjetskoj razini s približno 660.000 novodijagnosticiranih slučajeva i oko 350.000 smrtnih slučajeva na godišnjoj razini prema podatcima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) iz 2022.
  • Najveće stope incidencije i smrtnosti od raka vrata maternice bilježe slabo i srednje razvijene zemlje, što odražava nejednakosti uzrokovane nedostatkom pristupa nacionalnim uslugama cijepljenja protiv HPV-a, probira i liječenja vrata maternice, kao i određenim društvenim, ekonomskim i kulturološkim odrednicama.
  • Rak vrata maternice najčešće je uzrokovan trajnom infekcijom humanim papiloma virusom (HPV).
  • Profilaktičko cijepljenje protiv HPV-a, te probir i liječenje prekanceroznih lezija učinkovite su strategije za spriječavanje raka vrata maternice.
  • Rak vrata maternice može se izliječiti ako se dijagnosticira u ranoj fazi i adekvatno i pravovremeno liječi.

Uzroci

Infekcija humanim papiloma virusima (HPV) jedna je od najčešćih spolno prenosivih infekcija, koja može zahvatiti kožu, te sluznice genitalija i vrata maternice. Gotovo sve spolno aktivne osobe u nekom trenutku svog života bit će zaražene HPV-om, najčešće bez simptoma. U većini slučajeva imunološki sustav odstrani HPV iz organizma. Međutim kod osoba zaraženim HPV-om visokog rizika dugotrajna infekcija može uzrokovati razvoj abnormalnih stanica iz kojih nastaje rak. Trajna infekcija vrata maternice, u slučaju da se ne liječi, uzrokuje 95% raka vrata maternice, pri čemu je potrebno obično 15-20 godina da se abnormalne stanice pretvore u maligne. Međutim, kod žena s oslabljenim imunološkim sustavom, poput neliječenog HIV-a, ovaj se proces ubrzava i traje 5-10 godina. Faktori rizika za progresiju u rak su sljedeći: stupanj onkogenosti HPV-a, imunološki status, prisutnost drugih spolno prenosivih infekcija, broj poroda, mlada dob prve trudnoće, korištenje hormonske kontracepcije i pušenje.

Prevencija

Jačanje svjesnosti o ovoj bolesti, pristup informacijama i zdravstvenim uslugama ključni su za prevenciju i kontrolu ove bolesti.

  • Cijepljenje u dobi 9-14 godina vrlo je učinkovit način prevencije HPV infekcije, raka vrata maternice i drugih karcinoma povezanih s HPV-om.
  • Probir u dobi od 30 godina (25 godina kod žena koje su inficirane HIV-om) može otkriti bolest vrata maternice, koja se može pravodobno izliječiti.

Od 2023. na globalnoj je razini dostupno 6 cjepiva protiv HPV-a. Sva dostupna cjepiva štite od visokorizičnog HPV-a tipova 16 i 18, koji uzrokuju većinu karcinoma vrata maternice i koji su se pokazali sigurnim i učinkovitim u prevenciji infekcije i njenih posljedica.

Cjepivo protiv HPV-a trebale bi dobiti sve djevojčice u dobi 9-14 godina, a nekim zemljama cijepe se i dječaci kako bi se smanjila prevelencija HPV-a u zajednici, te također spriječio rak uzrokovan HPV-om kod muškaraca.

Probir i liječenje prekanceroza

Važno je redovito odlazite na preglede kojima se vrši probir na rak vrata maternice, a globalnom strategijom se potiče da svaka žena još najmanje dvaput tijekom života (u dobi od 35, a potom u dobi od 45 godina) napravi i test na HPV.

Prekanceroze rijetko uzrokuju simptome, stoga su redoviti pregledi iznimno važni. Liječenja prekanceroza (npr. toplinska ablacija, krioterapija, LEETZ, konusna biopsija) vrlo su učinkovita, kratkotrajna i relativno bezbolna, a komplikcije vrlo rijetke

Rano otkrivanje, dijagnosticiranje i liječenje

Rano otkrivanje, dijagnosticiranje i liječenje raka vrata maternice najvažniji su koraci u izlječenju ove bolesti. Rak vrata maternice je potpuno izlječiv u ranoj fazi boleti. Prepoznavanje simptoma (npr. neobično krvarenje između menstruacija, pojačan iscjedak, nelagoda, bol u zdjelici, leđima i/ili nogama, gubitak težine, umor,…) i traženje liječničkog savjeta ključni su koraci prema izlječenju. U kasnijim fazama bolesti osim operativnog zahvata, bitno je uključiti i radioterapiju i kemoterapiju, o čemu odlučuje multidisciplinarni tim koji osigurava postavljenje dijagnoze i određivanje stadija bolesti, kao i što donosi odluku o liječenju u skladu s recentnim smjernicama.

Zaključno, rak vrata maternice je jedan od oblika raka koji se najuspješnije liječi, ali i rano otkriva zahvaljujući dostupnim metodama, Sveobuhvatnim pristupom prevenciji, probiru i liječenju, rak vrata maternice može se eliminirati kao javnozdravstveni problem unutar jedne generacije.

Prim. mr. Ivana Bočina, dr. med., spec. javnog zdravstva

Služba za epidemiologiju NZJZ SDŽ

Podijeli na društvenim mrežama

Facebook
Twitter
LinkedIn
Logo ustanove

NASTAVNI ZAVOD ZA JAVNO ZDRAVSTVO SPLITSKO-DALMATINSKE ŽUPANIJE