Mjesec borbe protiv ovisnosti u Republici Hrvatskoj obilježava se svake godine s ciljem osvještavanja javnosti o problemu ovisnosti na osobnoj, obiteljskoj i društvenoj razini. Liječiti ovisnost je iznimno važno, ali je daleko isplativije i korisnije pogotovo imajući u vidu psihofizičku dobrobit pojedinca, raditi na prevenciji ovisnosti. Preventivne aktivnosti koje bi pomogle u rješavanju ovog javnozdravstvenog problema potrebno je provoditi kontinuirano šireći mrežu suradnje. Iz tih razloga već osmu godinu zaredom, u javnozdravstvenom projektu „Pretežno vedro“ NZJZ SDŽ, osnovne škole na području Splitsko-dalmatinske županije sudjeluju u aktivnostima emocionalnog opismenjavanja učenika. U sklopu školskih natjecanja, koja su se odvijala od 23. rujna do 31. listopada 2024., učenici šestih razreda su učili o prepoznavanju, imenovanju i reagiranju na vlastite emocije i na emocije drugih osoba. Pri tome su se služili različitim alatima i publikacijama koje su djelatnici Službe za mentalno zdravlje razvili, kao i osobnim materijalima stručnih suradnika, koji su partneri u projektnim aktivnostima. Ove godine sudjeluje 31 osnovna škola s više od 1000 učenika i 40 mentora, djelatnika odgojno-obrazovnih ustanova. Sudionici su na školskim natjecanjima koristili društvenu igru, e-alat „Pretežno vedro“ te tako dobili pobjednike na školskoj razini, koji će sudjelovati na međuškolskom natjecanju 22. 11. 2024. u OŠ Žrnovnica, koja je domaćin ovog središnjeg događaja u Mjesecu borbe protiv ovisnosti.
Djeca i mladi posebno su osjetljivi na razvoj ovisničkih ponašanja s obzirom na njihovu prirodnu znatiželju i potrebu za eksperimentiranjem te često imaju pogrešno mišljenje da im se neće dogoditi „ništa loše“ što je tipično za njihovu dob, ali može biti i te kako opasno za njihov život! Neki pojedinci s ciljem izbjegavanja neugodnih emocija ili smirivanja intenziteta napetosti koji stres suvremenog društva nosi, pribjegavaju ovisničkim ponašanjima kao pokušajem opuštanja i željom da osjete trenutnu ugodu bez pravih izbora, što sigurno nije dobra odluka niti rješenje problema! Aktivnost koja je smislena i korisna je puno zdraviji i bolji izbor. Pri tome ne govorimo samo ovisnosti o supstancama, već i o raznim ponašajnim ovisnostima, kao što su kockanje, igranje igrica ili drugi online sadržaji koji djeca i mladi nažalost sve više korisite bez mjere i ograničenja te im takav stil života postaje “normalna svakodnevnica” što je nedopustivo!
Zbog toga javnozdravstveni projekt Tu & Tamo ima za cilj prevenciju ponašajnih ovisnosti vezanih za neprimjereno korištenje suvremene tehnologije u školskom okruženju. Provodi se tri godine, a u ovoj nastavnoj godini u 19 osnovnih škola u SDŽ. Tijekom aktivnosti javnozdravstvenog projekta u radionicama kroz biblioterapijski pristup pričama, kreativno izražavanje (igrokaz, nova priča, pjesma, plakat, strip…) za učenike razredne nastave 3. razreda osnovnih škola na području naše županije. Tako se stvaraju novi narativi i kritično mišljenje kada je upitanju uporaba tehnologije.
Incijativa pod nazivom “ Škole bez mobitela” u drugoj godini provedbe obuhvaća četiri osnovne škole koje su uključene u istraživačke i druge aktivnosti, a provode se s ciljem prikupljanja utemeljenih pokazatelja i polazišta za daljnje incijative.
Javnozdravstveni projekt „Plakati za dušu“ ima za cilj da uz pomoć vizualnih komunikacijskih kanala doprinosi zaštiti i unapređenju mentalnog zdravlja djece i mladih, kao i senzibilizaciji i destigmatizaciji navedene teme putujućom e-izložbom. Projektne aktivnosti uključuju osmišljavanje, izradu i izbor prigodnih plakata za obilježavanje datuma koji su značajni za mentalno zdravlje. Tijekom satova razredne zajednice ili drugih odgovarajućih stručnih predmeta, provodi se u osnovnim i srednjim školama širom naše županije.
Također, i javnozdravstveni projekt „Oko stola” ima za cilj osvještavanje povezanosti emocionalnih stanja i navika hranjenja te poznavanje i odabir zdravog stila života; prevenciju ponašajnih ovisnosti. Aktivnosti uključuju provedbu školskih turnira te organizaciju i provedbu međuškolskog turnira koristeći vrednovane alate u analognom i digitalnom obliku u 2. razredu srednje škole. Ovaj projekt obuhvaća 10 srednjih škola na području Splitsko-dalmatinske županije.
Prevencija i suzbijanje ovisnosti, alternativnim načinima zabave i ispunjavanju slobodnog vremena te uključivanju u društveno korisne aktivnosti trebaju biti daleko prisutnije posvuda kao pozitivan primjer mogućnosti koje su ohrabrujuće i obvezujuće za sadašnje i buduće zdravije ishode u prevenciji ovisnosti!
Voditelj Službe za mentalno zdravlje
Dr. sc. Željko Ključević, dr. med., spec. psihijatar,
uži specijalist adiktolog