Search

Znate li zašto je važno mentalno zdravlje?

Mentalno stanje čovjeka je odraz njegovog cjelokupnog zdravlja. Ono je temelj kvalitetnog života. Mentalno zdravlje pojedinca ovisi o mentalnom zdravlju društva, a upravo zato je bitno da društvo i država prepoznaju istinsku važnost očuvanja mentalnog zdravlja stanovništva, te je potrebno konstantno poticati i ulagati u istraživanja, planiranja i implementaciju aktivnosti koje promoviraju i podržavaju razvoj mentalnog zdravlja. Za očuvanje mentalnoga zdravlja je važno ulaganje u emocionalnu, psihičku, društvenu, i duhovnu dobrobit. Sve to čini dobro mentalno zdravlje.

Danas se ulažu veliki napori u očuvanje i zaštitu mentalnog zdravlja, što uključuje promicanje mentalnog zdravlja te prevenciju, pravovremeno dijagnosticiranje i odgovarajuće liječenje mentalnih poremećaja. Promotivne i preventivne aktivnosti očuvanja mentalnog zdravlja usmjerene su prema cijeloj populaciji s posebnim naglaskom na rizične i osjetljive skupine poput djece i mladih. Navedenim aktivnostima podiže se svijest o mentalnom zdravlju, kontroliraju se rizični čimbenici i potiču čimbenici koji jačaju mentalno zdravlje. Osim promotivnih i preventivnih djelatnosti, važno je razumijevanje i pravovremeno prepoznavanje problema mentalnog zdravlja i mentalnih poremećaja u mladih unutar zajednice uz pomoć roditelja, skrbnika, cijele obitelji, vršnjaka i nastavnika.

Svaka aktivnost koja se provodi s ciljem očuvanja i unaprjeđenja mentalnog zdravlja, može biti dio promicanja mentalnog zdravlja. Služba za mentalno zdravlje Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije provodi niz javnozdravstvenih akcija u cilju očuvanja i jačanja mentalnog zdravlja kako pojedinca, tako i društva. Promocija mentalnog zdravlja uključuje različite faktore kao što su aktivnosti za razumijevanje mentalnog zdravlja i podizanje svijesti o važnosti mentalnog zdravlja kao dijela općeg zdravlja, promocija dobrog mentalnog zdravlja i blagostanja, razumijevanje problema mentalnog zdravlja, borba protiv stigme i diskriminacije.

Svrha Strateškog okvira razvoja mentalnog zdravlja do 2030. je da se u skladu s već donesenim komplementarnim aktima strateškog planiranja iz drugih upravnih područja, posebice na području zaštite zdravlja, definiraju dugoročni ciljevi za unaprjeđenje postojećih i razvoj novih modela zaštite mentalnog zdravlja, kako bi se smanjila pojava mentalnih poremećaja i invaliditeta povezanih s njima te povećala dostupnost skrbi na cijelom teritoriju Republike Hrvatske. Temelji su kvalitetne skrbi podizanje svijesti o problemima mentalnog zdravlja, pravodobno otkrivanje mentalnih poremećaja te odgovarajuće liječenje i rehabilitacija. Zaštita mentalnog zdravlja u Europi temelji se na zajedničkim vrijednostima i načelima, uključujući univerzalnost, solidarnost, dostupnost i učinkovitost te visoku kakvoću i sigurnost zdravstvene zaštite. Temeljna je vrijednost osnaživanje građana za aktivno sudjelovanje u planiranju i provedbi aktivnosti na području zaštite zdravlja. Pružanje usluga preusmjerava se s velikih institucija na usluge koje se mogu pružiti u lokalnoj zajednici. Veliku pozornost treba obratiti na kvalitetu i ujednačenost zaštite, posebno u primjeni novih mjera, usluga ili tehnologija, u svrhu izbjegavanja etičkih problema, podizanja razine povjerenja i zadovoljstva građana te izbjegavanja nepovoljnog omjera troška i učinkovitosti. Zajedničko djelovanje na svim tim područjima ključno je za ispunjavanje ciljeva i mjera Strateškog okvira. Načela na kojima se temelje mjere Strateškog okvira jesu: teritorijalna, vremenska i ekonomska pristupačnost, pravednost i jednakost pri korištenju zdravstvenim uslugama, promicanje i unaprjeđenje mentalnog zdravlja na području rada i obrazovanja, učinkovitost sustava zdravstva i socijalne skrbi, poboljšanje kvalitete medicinskog rada, sigurnost pacijenata i zdravstvenih radnika, solidarnost.

Svjetska federacija za mentalno zdravlje u suradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom (SZO) od 1992. obilježava Svjetski dan mentalnog zdravlja svakog 10. listopada. Na taj dan je važno podsjetiti se koliko je bitno ulagati u sustav podrške mentalnom zdravlju i promicanju mentalnog zdravlja kao i promicanju destigmatizacije osoba narušenog mentalnog zdravlja. Također, to je prilika da se podsjetimo na preporuku SZO-a da mentalno zdravlje mora postati prioritet u nacionalnim programima zdravlja, da je potrebno donijeti politiku mentalnog zdravlja koja će potaknuti razvoj službi za mentalno zdravlje prema konceptu psihijatrije u zajednici, uključiti i učiniti odgovornim različite segmente društva kao što su obrazovanje, socijalni rad, poslodavci i ostali. Psihijatrija u zajednici je model organizacije službe za mentalno zdravlje uključuje različite terapijske sredine, naglasak liječenja na izvanbolničkom liječenju, promicanje mentalnog zdravlja i borbu protiv stigme psihičke bolesti. Danas je poznato da je stigma koja se odnosi na negativno obilježavanje osoba zato što imaju psihički poremećaj prepreka u liječenju i ranom otkrivanju mentalnih poremećaja. U koncepciji psihijatrije u zajednici također je važna suradnja sa udrugama korisnika usluga koji mogu pokriti neke važne aspekte pomoći oboljelima, a suradnjom sa sistemom zaštite mentalnog zdravlja mogu značajno poboljšati njegovu kvalitetu.

Mia Strikić, dr. med.

Služba za mentalno zdravlje NZJZ SDŽ

Podijeli na društvenim mrežama

Facebook
Twitter
LinkedIn
Logo ustanove

NASTAVNI ZAVOD ZA JAVNO ZDRAVSTVO SPLITSKO-DALMATINSKE ŽUPANIJE